Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno
Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

09.00 - 13.00

Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz
Pracownicy
tel. 607 171 532 Żaneta Lasiecka - Stodolna

Godziny otwarcia:
09.00 - 15.00

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Komu przeszkadza AWPL?poniedziałek, 3 lutego 2014, W mediach, Nasz Dziennik

Przedstawiciele litewskich środowisk antypolskich wystosowali listdo najwyższych władz kraju z żądaniem usunięcia z koalicji rządzącej Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL).

List ten jest agresywnym atakiem na AWPL i Polaków mieszających na Litwie. Jego sygnatariusze insynuują, że Akcja Wyborcza „stale kłamie na temat sytuacji prawnej mniejszości narodowych na Litwie”, co więcej, twierdzą, że rząd w Wilnie jest „zakładnikiem antypaństwowych zachcianek AWPL”, natomiast „obywatele Litwy polskiego pochodzenia stają się manipulowaną masą”. W ocenie autorów listu, AWPL podżega do waśni narodowościowych, co szkodzi stosunkom polsko-litewskim.

– List nie będzie miał wpływu na stabilność koalicji rządzącej – podkreślił Gediminas Kirkilas, wiceprzewodniczący Sejmu, jeden z liderów Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej.

Eurodeputowany Waldemar Tomaszewski, przewodniczący AWPL, oświadczył, że jest to kolejny list autorstwa nacjonalistycznej organizacji Vilnija, która „nie może wykazać się niczym innym oprócz atakowania Polaków przy każdej nadarzającej się okazji”.

– Tego kolejnego już ataku na AWPL nie można nazwać inaczej jak szowinistycznymi działaniami litewskich środowisk nacjonalistycznych, które wykorzystują bierność państwa polskiego i coraz silniej uderzają w Polaków mieszkających na Litwie – podkreślił z kolei poseł PiS Jan Dziedziczak, członek sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Jak zaznaczył w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl poseł Dziedziczak, prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė z jednej strony pokazuje się na arenie międzynarodowej jako wielka zwolenniczka unijnych dyrektyw, a z drugiej strony ogranicza wolności Polaków na Litwie.

– Litwa powinna zadać sobie pytanie: czy jest nowoczesnym krajem Unii Europejskiej, czy może zakompleksioną byłą republiką radziecką – dodał poseł Dziedziczak.

„Autorom listu prawdopodobnie nie podoba się udział AWPL w większości rządzącej, ale dla mieszkańców Litwy ten udział jest bardzo korzystny. W tym miejscu przypomnieć należy, że frakcja AWPL w Sejmie zainicjowała szereg poprawek, które zostały zaaprobowane przez większość sejmową. Poprawki te są bardzo ważne dla każdego obywatela Litwy, wspomnę chociażby o zwiększeniu finansowania przeznaczanego na drogi lokalne o jedną czwartą, o utworzeniu tysięcy nowych miejsc pracy w wyniku pozytywnych zmian podatkowych dla sektora turystycznego, jak też o inicjatywach skierowanych na zapewnienie sprawiedliwości socjalnej” – czytamy w oświadczaniu Waldemara Tomaszewskiego.

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)